В Одеській області голосування може бути нетаємним


Наші досягнення

  • Захист у Міжнародному арбітражному суді (ICC) інтересів держпідприємства (44 млн. доларів)
  • Юридична підтримка виборчої кампанії кандидата на посаду міського голови 2010р.
  • Юридичний супровід президентської кампанії 2010 на місцевому рівні
  • Скасування постанови Кабміну про пенсійні внески для підприємців
  • Скасування евакуаторів в Києві
  • Справа "Караоке на майдані"
  • Справа "Корецький проти України"

В Одеській області голосування може бути нетаємним


15-01-2010

За два дні до виборів в Одеській області виборчі дільниці почали приймати рішення щодо відкриття фасадної сторони кабини для голосування.

За словами рядових членів виборчих дільниць, їхніх керівників збирали в окружній комісії для інструктажу, під час якого рекомендували обійтися на виборах без шторки на вході до кабінок.

За таке рішення проголосували не всі. Одиниці утримались і пояснюють ситуацію та свою позицію таким чином:

Данное решение об отсутствии одной из шторок было принято со слов председателя и секретаря комиссии. Я понял так, что приезжали некие люди вроде бы из ЦИК и дали устную рекомендацию на этот счет, мотивировали ее тем, что люди могут портить бюллетени, а главное – фотографировать их.

Вот чтобы предотвратить, в первую очередь, фотографирование бюллетеней, и было принято решение об отсутствии одной из шторок на кабинке для голосования. Лично я счел это нарушением тайны голосования и воздержался при принятии такого вот решения нашей комиссии,” – заявив член виборчої комісії дільниці № 96 міста Іллічівськ Олександр Кльосов.

Місцевий комітет виборців реагує на такі дії і припускає можливі причини такого рішення.

“Якщо дійсно є факт того, що керівників дільничних виборчих комісій збирали в окружній комісії та інструктували щодо цього питання, то виникає питання чому окружна комісія прийняла таке рішення і чому вона відходить від норм законодавства та інструкцій ЦВК.

А голови дільничних комісій мають відповідати, чому вони беззастережно дослухаються до цих рекомендацій і не з’ясували з чим самим пов’язана така дивна настанова. Подібна ситуація викликає різноманітні припущення: можливо, в окружної комісії зникла частково матерія для виготовлення кабінок.” – припускає Анатолій Бойко, голова Одеської обласної організації КВУ.

В законі прямо не написано, якими мають бути кабінки голосування. Але голосування є таємним, отже відсутність однієї з сторін кабінки, порушує дух закону і настанови ЦВК.

Відкритість кабін для голосування, по-перше, створює некомфортні умови виборцю, який знаходиться у такій кабіні, дозволяє ставити під сумнів дійсне волевиявлення виборця, і, по-друге, створює умови для здійснення контролю за голосуванням виборців. Такі речі є недопустимими і є порушенням статей 6, 7 і частини 3 статті 75 Закону України “Про вибори Президента України”.

Відкритість кабін для голосування також не відповідає вимогам Постанови ЦВК № 117 від 26.12.2000 року, якою передбачено, що кабіни з трьох сторін виготовлені з алюмінієвого профілю та пластику, а на вході закриваються шторами з тканини”, – наголошує адвокат Андрій Нечипоренко.

Окрім порушень таємниці голосування, в Одеській області подекуди спостерігається масове бажання голосувати на дому. За словами очільника Комітету виборців України в Одеській області, лише в Білгород-Дністровську понад 5 тисяч громадян подали заяви, щоб проголосувати на дому. Це понад 6 % від усіх зареєстрованих там виборців.

“Ми будемо рекомендувати членам цих виборчих комісій перевірити, чи ці громадяни дійсно писали ці заяви, бо не виключено фальшування. А також перевірити, чи ці громадяни дійсно мають підстави для голосування на дому.

На жаль, законодавець не зазначив якихось додаткових документів, які б громадяни мали надавати, окрім власної заяви, щоб проголосувати на дому. У той же час ЦВК доручила дільничним виборчим комісіям при отримання заяв про голосування на дому, пересвідчуватись, що дані громадян дійсно не в змозі пересуватись самостійно. – наголошує Анатолій Бойко.

Зараз офіційні спостерігачі готують акти про порушення виборчого законодавства на місцях.


За матеріалами UKRANEWS.
До переліку новин