Сексуальні домагання на роботі: як захиститися в суді


Наші сертифікати, дипломи та подяки

  • Експерт року
  • Диплом Ради Європи
  • Інститут медіа права
  • Праця і закон
  • Українська школа політичних студій

Сексуальні домагання на роботі: як захиститися в суді


20-11-2009

Прецедент в Україні – працівниця Харківського плиткового заводу Світлана Поміляйко подала в суд на свого керівника-італійця Марко Бонанді.

З слів позивачки, вона неодноразово повідомляла менеджмент, що керівник дизайнерського бюро заводу до неї небайдужий. Керівництво на такі заяви відреагувало звільненням Світлани Поміляйко. Причиною послугувало чотирихвилинне запізнення.

Юрист заводу Сергій Пономарьов визнає заслуги Світлани: вона перша на заводі опанувала комп’ютерний дизайн, протягом 7 років знана як найкращий фахівець, регулярно отримувала премії. Проте правник переконаний, що за чотирихвилинне запізнення на роботу слід звільняти.

Світлана подала два позови. Один – щоб довести, що керівник Марко Бонанді порушив закон та примушував її вступити у статевий звязок. Другий, щоб поновитись на посаді, з якої її звільнили.

Другий позов вдалося відстояти тільки в Апеляційному суді. Суддя винесла рішення “Стягнути з ЗАТ “Харківський плитковий завод” на користь Поміляйко Світлани Миколаївни заробітну плату за час вимушеного прогулу в сумі 21 тисяча 474 гривні 49 копійок”.

Справа проти Марка Бонанді досі триває. Версію, що жінка хоче коштом італійця нажитися позивачка спростовує: “Я оцінила цей позов в 1 гривню. Якби у мене була мета нажитися на Марко Бонаді, на італійці, то я б нажилася по-іншому”.

Представники ООН відзначають, що в судах України інтимних справ не порушують. У законодавчому полі немає навіть поняття сексуальні домагання. Є лише одна стаття, в якій йдеться про примушення до вступу у статевий зв'язок.

Жінка повинна доводити, що мало місце примушування до вступу у статевий зв'язок. Доказами можуть слугувати електронні листи, записки, потрібно шукати свідків на роботі, які б не боялися казати правду і не боялись втратити своє місце. Доказом також може слугувати запис службової та особистої відеокамери.

Проте потрібно враховувати, що записи офісних відеокамер можна отримати фактично тільки від роботодавця. А роботодавець не завжди може бути на стороні потерпілої. На додачу можуть розпочати жорсткий контроль за часом приходу на роботу, обідніми перервами і т. п.

Саме тому після офіційних заяв про сексуальні домагання керівника, потрібно пам’ятати, що може розпочатись пошук формальних причин і зачіпок для звільнення працівниці й не допускати, щоб вони мали місце. Але тоді на роботі людина буде працювати в умовах постійного морального тиску” – заявляє телеканалу 1+1 адвокат компанії Андрій Нечипоренко.
До переліку новин