Стягнення заробітної плати: варіанти в дії


Наші сертифікати, дипломи та подяки

  • Експерт року
  • Диплом Ради Європи
  • Інститут медіа права
  • Праця і закон
  • Українська школа політичних студій

Стягнення заробітної плати: варіанти в дії


09-09-2009

Найоптимальнішим і найпростішим виходом із ситуації є переговори з роботодавцем. Під час переговорів можна спробувати з’ясувати дійсний стан справ компанії-роботодавця і досягнути домовленостей щодо отримання заробітної плати протягом найближчого часу.

Переговори – найпростіший, але далеко не завжди дієвий спосіб отримання заборгованої заробітної плати. Саме тому після їхнього невдалого завершення доцільно підготувати і подати роботодавцю під розписку (або направити з повідомленням про вручення) заяву-претензію про виплату заборгованої заробітної плати з вимогою про негайне її погашення.

Одразу після подачі претензії доцільно підготувати і подати скаргу на порушення законодавства про працю, а саме: невиплата заробітної плати – до Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю.

Скарга подається до департаменту особисто або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Держанаглядпраці зобов’язаний перевірити викладені у скарзі обставини і притягнути керівника компанії-роботодавця до відповідальності, а також сприяти усуненню виявлених порушень законодавства про працю.

За наявності підстав доцільно підготувати і подати заяву до органу прокуратури за місцезнаходженням роботодавця про порушення кримінальної справи за невиплату заробітної плати.

За безпідставну умисну невиплату заробітної плати більш, ніж за один місяць стаття 175 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність.

Ризик бути притягнутим до кримінальної відповідальності має хороший психологічний ефект на керівника (роботодавця), якому простіше буде знайти кошти, аніж ходити на допити до прокуратури з перспективою отримати вирок і судимість.

Заява про порушення кримінальної справи подається аналогічно, як претензія: особисто або рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ще одним варіантом стягнення заборгованості із заробітної плати є подача позову до суду. У такому випадку працівник може отримати свої кошти як вже майже за тиждень, у випадку добровільної їх виплати роботодавцем, так і може їх чекати у середньому від 3 до 15 місяців.

Тривалість залежить від майстерності сторони роботодавця затягнути час розгляду судової справи і виконавчого провадження. При цьому потрібно пам’ятати, що наявність судового рішення, яке вступило в силу, не гарантує його виконання, на жаль, в Україні чималий процент судових рішень в силу різних причин залишається невиконаним. До найпоширеніших причин належить звичайна відсутність коштів та майна у боржника-роботодавця або його ліквідація.

Законодавство наділяє працівника чималим переліком реальних способів отримання заборгованої заробітної плати, вміле та своєчасне їхнє застосування у більшості випадків дозволяє працівнику отримати позитивний результат у протистоянні з несумлінним роботодавцем.

Випуск новин TVI від 17 вересня.
До переліку новин