Скорочення штату: права пенсіонерів в умовах кризи


Наші сертифікати, дипломи та подяки

  • Експерт року
  • Диплом Ради Європи
  • Інститут медіа права
  • Праця і закон
  • Українська школа політичних студій

Скорочення штату: права пенсіонерів в умовах кризи


21-01-2009

Пенсіонер має конституційне право на працю так само, як і будь-яка інша особа. Коли людина досягає пенсійного віку, вона може продовжити свою роботу на тому ж підприємстві або у будь-якій іншій компанії.

Від усіх інших працівників особу пенсійного віку відрізняє одне: вона має право на пенсію. Заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим – до органів Пенсійного Фонду України за місцем проживання.

Досягнення пенсійного віку, як і призначення пенсії за віком, не є підставою для припинення трудових відносин.

Пенсіонер має право:

  • продовжити працювати і написати заяву про призначення пенсії;
  • продовжити працювати і не писати заяву про призначення пенсії. Це може робитися з метою отримання у подальшому надбавки до пенсії (пункт “в” і “г” статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);
  • припинити трудові відносини і написати заяву про призначення пенсії. У цьому випадку припинення трудових відносин відбувається з однієї з підстав, передбаченою статтею 36 Кодексу законів про працю України.

Особу яка досягла пенсійного віку й продовжує працювати можна звільнити виключно на тих самих підставах, що і кожного з працівників. Перед скороченням робітника пенсійного віку повинні попередити не менше, ніж за 2 (два) місяці, він користується переважним правом на залишення на роботі нарівні з іншими працівниками, йому виплачується вихідна допомога тощо.

Вихідна допомога виплачується у розмірі не меншому за середньомісячний заробіток. Пенсіонер має право звернутися із заявою про призначення пенсії, якщо до цього це не було зроблено. Також звільнена особа може приступити до нової роботи.

Пенсіонер не вважається безробітним і не може стати на облік Центру зайнятості пункт «г» частини 3 статті 2 Закону України “Про зайнятість населення”).

Перед виїздом за кордон на постійне місце проживання пенсію виплачують за 6 (шість) місяців авансом. Виплата пенсій за кордоном здійснюється, якщо таку виплату передбачено міждержавними угодами. Винятки становлять пенсії, призначені внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання.

Матеріал підготовлено адвокатом Андрієм Нечипоренком на запит журналу Праця і Закон”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Як захистити право на зарплату

Скорочувати персонал планують дві третини українських компаній

Економічна криза і трудове право - фахові адвокати захищають Ваші інтереси
До переліку новин